Bezpieczny gabinet

Bezpieczny gabinet

IMG_0271

IMG_0272

Dezynfekcja i sterylizacja
Czy przed wizytą w gabinecie kosmetycznym kiedykolwiek zastanawiałaś/łeś się, czy jesteś w nim bezpieczny? Nie chodzi o poczucie bezpieczeństwa, które jest wywołane relaksem. Chodzi o to, czy jesteś pewna/pewien, że Twoja kosmetyczka postępuje zgodnie z przepisami i dba o Twoje bezpieczeństwo.

Dezynfekcja, czyli odkażanie
Każdy gabinet kosmetyczny powinien być wyposażony w środki do dezynfekcji skóry, narzędzi i powierzchni.
Preparatów do dezynfekcji skóry należy używać przed wszystkimi wykonywanymi zabiegami, po dokładnym umyciu i osuszeniu rąk. Skórę klientki dezynfekujemy podczas zabiegów manicure, pedicure oraz przy każdym zabiegu, przy którym występuje ryzyko przerwania ciągłości naskórka.
Środki do dezynfekcji narzędzi to najczęściej koncentraty do sporządzenia roztworu o odpowiednim stężeniu. Ważne jest przestrzeganie czasu, który jest potrzebny do zabicia drobnoustrojów. Przed dezynfekcją narzędzia należy dokładnie umyć, następnie włożyć do roztworu z płynem do dezynfekcji, tak by były w nim całkowicie zanurzone. Po wyjęciu narzędzia trzeba opłukać, osuszyć, włożyć do torebek i poddać sterylizacji (!).
Dezynfekcji podlegają też powierzchnie takie jak: podłogi, ściany wokół umywalek, powierzchnie w pobliżu miejsc zabiegowych, stoliki, fotele zabiegowe.
Dezynfekcję wykonujemy przed każdym zabiegiem kosmetycznym i po nim!

Sterylizacja, czyli wyjaławianie
Proces sterylizacji polega na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać fizycznie, mechanicznie lub chemicznie. Najczęściej sterylizacji dokonuje się w autoklawie ciśnieniowo-parowym.
Wszystkie narzędzia, które powodują lub mogą powodować przerwanie ciągłości skóry, powinny zostać zdezynfekowane, a następnie wysterylizowane w autoklawie!
Wyróżniamy trzy klasy autoklawów: B, N i S.

Klasa N– najniższa, obecnie wycofywana z rynku, ponieważ autoklawy tej klasy nie mogą sterylizować narzędzi przerywających ciągłość tkanek. Nie posiadają wbudowanej pompy próżniowej, nie można w nich sterylizować narzędzi porowatych czy też opakowanych.
Klasa S – autoklawy tej klasy posiadają małą pompę próżniową. Mogą sterylizować narzędzia proste, porowate, jednak nie mogą sterylizować narzędzi o tzw. budowie kapilarnej, czyli np. cewników.
Klasa B – najwyższa klasa autoklawów. Można w autoklawie tej klasy sterylizować każdy rodzaj materiałów, narzędzia porowate, plastikowe, materiały bawełniane, gumowe.

Dlaczego dezynfekcja i sterylizacja są takie ważne?
Ponieważ gabinety kosmetyczne są odwiedzane przez bardzo dużą liczbę ludzi, którzy są potencjalnymi chorymi lub nosicielami groźnych chorób przenoszonych przez płyny ustrojowe. Warto wymienić chociażby wirusy HIV, WZW typu C (na które nie ma szczepionki), jak również wirus brodawczaka ludzkiego, wszelkiego rodzaju grzybice, gronkowiec… Myślę, że chyba nikt nie chciałby zarazić się czymś u kosmetyczki czy fryzjera.

Dlaczego nie wszystkie gabinety są wyposażone w sterylizator?
Po pierwsze, nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia o obowiązku posiadania sterylizatora zostało cofnięte, a jeśli nie ma obowiązku, to po co wydawać pieniądze? Oczywiście kosmetyczka ma możliwość podpisania umowy np. z gabinetem stomatologicznym, który jest wyposażony w autoklaw, ale to wiąże się z wożeniem po każdym zabiegu narzędzi do gabinetu, a rzadko w którym gabinecie kompletów narzędzi jest aż tyle, by zbierać je przez cały dzień.

Po drugie, jeśli mowa o pieniądzach, koszty zakupu autoklawu nie są małe. Na sterylizator klasy B trzeba przeznaczyć kwotę ok. 9 tys. zł. Mało kogo prowadzącego mały gabinet stać na taki wydatek. Dochodzi jeszcze koszt specjalnych torebek do sterylizacji, których należy mieć kilka rozmiarów, ponieważ i narzędzia są w różnych rozmiarach.

Jak wyglądają wysterylizowane narzędzia?

 

narzedzia

Jak poznać, że kosmetyczka przestrzega zasad higieny?
Odpowiedź jest prosta:
– w gabinecie ma czysto, pachnie tam świeżością
– myje ręce przed zabiegiem i po nim
– dezynfekuje ręce i stopy klientów
– ma schludny wygląd, czysty fartuch
– używa jednorazowych rękawiczek, wacików, które po zabiegu wyrzuca przy klientach do kosza na śmieci
– używa jednorazowych patyczków do skórek, kapturków ścierających, które po zabiegu wyrzuca lub oddaje klientowi (uprzednio spryskuje je preparatem do dezynfekcji narzędzi)
– sterylne narzędzia wyciąga z opakowań przy kliencie.

Pamiętaj!

Masz prawo zapytać, czy narzędzia są sterylizowane, poprosić o pokazanie autoklawu.
Masz prawo prosić o wyciągnięcie przy Tobie czystych narzędzi i jednorazowych materiałów (pilników, patyczków do manicure).
Masz prawo czuć się bezpiecznie!