Diagnostyka laboratoryjna

Dbanie o skórę, redukcja problemów skórnych, poprawa jej wyglądu  to nie tylko zabiegi kosmetologiczne. Podczas dermokonsultacji nasi kosmetolodzy równie mocno kładą nacisk na pielęgnację domową, styl życia ( dieta, aktywność fizyczna) oraz diagnostykę laboratoryjną. Holistyczne podejście dbania o skórę daje gwarancję efektywności i zdrowej skóry.   

Dlaczego badania laboratoryjne są istotne?

Przyczyny problemów skórnych często tkwią wewnątrz organizmu. Dzieje się tak ze względu na związek skóry z całym organizmem, wzajemne oddziaływanie narządów, wpływ zmian hormonalnych na funkcjonowanie skóry. Diagnostyka laboratoryjna pozwala na odpowiedni dobór terapii gabinetowej i pielęgnacji domowej, ukierunkowany bezpośrednio na przyczyny występujących problemów skórnych.

W analizie wyników badań skupiamy się na czynnikach prozapalnych odpowiadających za rozwój niektórych zmian skóry i zdolność skóry do regeneracji. Zmiany hormonalne, stany zapalne i niedobory aminokwasów, mikroelementów, witamin również sprawiają, że funkcjonowanie skóry zostaje zaburzone. W konsekwencji zaczyna intensywniej reagować, pojawiają się problemy tj.: zmiany trądzikowe, przebrawienia, rumień, teleangiektazje czy AZS.

Na jakie badania zwraca uwagę kosmetolog?

W zależności od problemu skóry, jej obrazu klinicznego kosmetolog sugeruje wykonanie konkretnych parametrów badań.

W przypadku trądziku szczególnie u osób dojrzałych obok wzrostu androgenów może pojawić się także spadek poziomu progesteronu, wzrost prolaktyny, insuliny lub  hormonów produkowanych przez tarczycę.

W przypadku skóry naczyniowej, z rumieniem zwracamy uwagę na poziom kortyzolu. Jednym z czynników, na które reagują naczynia krwionośne są katecholaminy, przede wszystkim noradrenalina. Do wzrostu noradrenaliny dochodzi wraz ze wzrostem kortyzolu. Kortyzol rośnie w wyniku stresu i dysfunkcji nadnerczy.

W terapiach skóry z AZS istotne jest określenie czynników prozapalnych, które nasilają przebieg choroby. Jest to możliwe jedynie z pomocą badań laboratoryjnych.

Problem przebarwień to nie tylko skutek wpływu promieniowania UV na skórę, mogą także nasilać się pod wpływem obciążenia metalami ciężkimi.

O wyborze zabiegu również mogą decydować wyniki badań. W terapiach gabinetowych wykorzystujących intensywne zabiegi istotny jest poziom ferrytyny. Przy jej niedoborach proces gojenia zmian zapalnych będzie znacznie wydłużony.

Badania laboratoryjne są pierwszym krokiem do odnalezienia czynników nasilających zmiany skórne. Nawet najlepiej dobrana pielęgnacja i zabiegi nie dadzą długotrwałych efektów, jeśli pacjent walczy z niedoborami, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami, dlatego holistyczne podejście jest niezwykle ważne. Właściwe rozpoznanie to podstawa dobrze wykonanego i skutecznego zabiegu kosmetologicznego.